کابل OSD منو در دوربین مداربسته (قسمت دوم)

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ | ۳۲۱۹ بازدید
۵.۰ از ۱

امروزه اکثر تولیدکنندهگان تجهیزات امنیتی قابلیتهای افزایش کیفیت تصویر توسط منوOSD را به دوربین مداربسته خود اضافه کرده اند. در قسمت قبل به معرفی کلی منو OSD دوربین مداربسته پرداختیم و اهمیت استفاده از آن و کاربردهای گوناگون آن را بطور اجمالی بررسی کردیم. در این قسمت سعی خواهیم کرد تا بخشهای مختلف منو را در دوربین مداربسته به شما معرفی کنیم. هرچند این بخشها ممکن است در منوهای مختلف از نظر جاگذاری و حتی نام کمی متفاوت باشند اما بطور کلی میتوان در اغلب دوربین مداربسته های دارای هویت و برند این تنظیمات را دید.
توجه! در بعضی از مدلها که عموما مربوط به دوربین مداربسته نونایم هستند و نمیتوان اصالت مشخصی را برای آنها تعیین کرد از کابل منودار به عنوان کابل معمولی استفاده میشود ودرواقع این کابل یا هیچ منویی را باز نخواهد کرد یا اگرهم بازکند با دو سه گزینه محدود مواجه خواهید شد که دراین مقاله به هیچ وجه هدف ما شامل دوربین مداربسته های نونایم ویا منواحتمالی آنها نخواهد بود.
از آنجایی که منوOSD دارای چندزبان مختلف مانند: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، چینی و روسی است و عموما افراد به زبان انگلیسی تسلط بهتری دارند ما هم از این زیان برای معرفی بخشهای مختلف استفاده میکنیم.

 

کنترل دیجیتال باره ورودی نور(D-WDR)
معمولا دوربین مداربسته دارای ورودی نوردرحدود50 دسی بل میباشد که این میزان برای دراختیار داشتن کیفیت تصویری ایده آل کافی نیست. به همین منظور از قابلیت WDR برای افزایش کیفیت تصویر استفاده میشود. اما قابلیتی که در منو OSD وجود دارد  D-WDR یا همان WDR از نوع دیجیتال است که باعث میشود به صورت نرم افزاری فرآیندی درتصویر اتفاق بیفتد که شما تصویری بهتر دراختیار داشته باشید. البته نباید انتظار داشت که D-WDRبه اندازه WDR تاثیر گذار باشد. شاید در تشبیهی دیگر بتوان D-WDR را نسخه پیشرفته و کاملتر از قابلیت BLC دانست. معمولا D-WDR میتواند میزان نور ورودی را تا 62 دسی بل افزایش دهد که تقریبا نصف قدرت WDR  است.

 

کنترل نور شدید (HLC)
یکی از قابلیت های ویژه در دوربین مداربسته هایی که قرار است ورودی پارکینگ ها را کنترل کنند قابلیت خواندن پلاک است. این نکته بسیار مهم است که شما از لنز مناسب و وضوح تصویر مطلوبی برخوردار باشید اما نکته ای که بعضا همکاران زیادی نسبت به آن بی توجه هستند قابلیت HLC میباشد. دراین حالت شما میتوانید با فعالسازی این ویژگی نور اضافی از یک منبع نور را به اصطلاح کور کنید تا تصویر اطراف و پشت آن را بهتر ببینید. به طور مثال یکی از حالتهای رایج ورود خودرو باچراغ روشن به داخل پارکینگ است دراین حالت پلاک خودرو به دلیل شدت نور چراغ خودرو قابل رویت نیست که اگر قابلیت HLC وجود داشته باشد و فعال شود میتواند چراغها را تیره کند و پلاک خودرو قابل خواندن باشد.

 

کنترل نور پس زمینه  (BLC)
این ویژگی مربوط به کنترل نور پس زمینه است. ممکن است نوربین مداربسته رو به یک منبع نور نسبی قرار داشته باشد مثلا پنجره ای که مستقیم جلوی نور خورشید نیست اما نور ورودی به نوعی زیاد است. دراین حالت قابلیت BLC کمک میکند که شدت نور کلی کم شود و تصویر کیفیت بهتری داشته باشد.

 

کاهش نویز سه بعدی (3D-DNR)
سابقا در دوربین مداربسته های آنالوگ دیده میشد که باورود یک نور به محبط یا تاریکی تصویر و تغییرات کلی ویا حتی بدون تغییر محیطی خاصی نویزهای ریزی که اصطلاحا ممکن است برفک هم بنامیم ظاهر میشود. قابلیت DNR باعث میشود از شدت این نویزها در تصویر کاسته شود. درنوع پیشرفته تر DNR شاهد 2D-DNRبودیم که خیلی زود جای خود را به 3D-DNR داد که تاثیر بهتری برتصاویر دارد.


ایجاد تعادل در نور سفید(WHITE BALANCE)

کاهش نور سفید محیط که میتواند در وضوح تصویر بسیار موثر باشد.

میزان درخشندگی (BRIGHTNESS)
تغییر میزان روشنایی نور تصویر بصورت مجازی که در بهبود تصاویری که نورکافی ندارد کمی کمک خواهد کرد.

 

تنظیمات روز و شب (DAY/NIGHT)
با این گزینه میتوانید به صورت دستی تنظیم کنید که دوربین درزمانهای مشخص به حالت رنگی و سیاه و سفید تغییر حالت دهد.البته گزینه تنظیم خودکار هم برای این قابلیت تعریف شده است.

 

کنترل دریچه دریافت نور(AGC)
دریچه AGC که معادل فارسی آن کمی سخت خواهد بود به کیفیت تصاویر درحالت دید درشب کمک خواهد کرد.

 

تنظیم سرعت شاتر (SHUTTER SPEED)
تغییر سرعت شاتر در کیفیت مشاهده جزییات تصاویر تاثیر دارد. میزان سرعت شاتر نشاندهده تعداد عکس گرفته شده در واحد زمان است. مثلا تنظیم سرعت برروی 1/50 یعنی دوربینم داربسته قادرخواهد بود درهرثانیه 25عکس از تصویر بگیرد. درموارد متعدداین میزان میتواند به صورت اتوامتیک تعیین شود.

 

بزرگنمایی دیجیتال (DIGITAL ZOOM)
این گزینه در بعضی از دوربین مداربسته ها وجود دارد و باتوجه به قدرت دوربین مداربسته مقدار آن متفاوت است.
بااستفاده از D-ZOOM میتوانید بصورت دیجیتال تصاویر را بزرگ کنید. عموما میتوانید با انتخاب محدوده ای خاص صفحه را بزرگ کنید که هربار بزرگنمایی از کیفیت تصویر خواهد کاست.

 

کنترل حساسیت به نور (SENSE-UP)
این قابلیت در بعضی از منوها وجود دارد و درواقع با کمک آن میتوانید میزان حساسیت سنسورهای دوربین مداربسته را کاهش و یا افزایش دهید. اینکار باعث تغییر در زمان فعالسازی دید در شب خواهد شد.