IR Cut چیست؟

۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ۱۹۱۲ بازدید
۵.۰ از ۱

درگذشته و برروی تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته های آنالوگ بویژه درحالت دید در شب حالت برفک و نویز به یکی از معضلات این تکنولوژی و صنعت تبدیل شده بود. با گذشت زمان و پیشرفت و بهبود ابزار موجود در این زمینه تغییراتی در داخل دوربین مداربسته و برروی برد انجام گرفت. بعدها جهت کاهش نویز تصاویر در نور و تاریکی از فیلتری به نام IR Cut که نقش موثری درکیفیت داشت استفاده شد. درواقع IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر روی لنز دوربین مداربسته نصب میشود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را از دوربین مداربسته دور میکند.

 

وظیفه IR Cut چیست؟

انواع دوربین مداربسته دید در شب دارای سنسور دریافت تصاویری ویژه برای حالت شب هستند. دوربین مداربسته های  دیددرشب طوری ساخته شده اند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین مداربسته فراهم میکند. دوربین مداربسته ها در طول شب از طریق LEDهای مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را بصورت سیاه و سفید در طول شب دریافت میکند.
اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مدار بسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.


IR Cut چطور کار می کند؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است. این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می کند. با فعال شدن فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت. در طول شب و زمانی که LEDهای IR دوربین فعال می شوند IR CUT غیر فعال می شود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به وجود می آید.