انواع لنز دوربین مداربسته (قسمت دوم)

۱۳۹۵/۱۱/۱۴ | ۳۸۷۰ بازدید
۵.۰ از ۱

همانطور که در قسمت قبل عنوان شد انتخاب لنز دوربین مداربسته اهمیت ویژه ای دارد، در ادامه ی مقاله نیز انواع لنز و اندازه های موجود را معرفی کردیم. در این قسمت به بررسی و معرفی تک تک نامهای وعناوین مربوط به لنز دوربین مداربسته میپردازیم.

 

لنز WIDE

لنزی که دارای عمق کم و درنتیجه زاویه دید بالا باشد. هرچه عمق دید یک لنز کمتر شود زاویه دید آن بیشتر خواهدبود. بطور مثال لنز باعمق دید 2.8میلیمتر زوایه دید بیشتری را نسبت به لنز با عمق دید 3.6میلیمتر خواهد داشت.

 

لنز TELE

به لنزی که دارای عمق دید زیاد و زاویه دید کم میباشد در اصطلاح لنز TELE گفته میشود. لنزهای ته عموما برای دریافت تصاویر در فواصل دور استفاده میشوند و میتوان از آنها برای کنترل ورودی ها استفاده کرد. لنز 8میلیمتر به بالا عموما لنزهای مناسبی هستند که برای فواصل مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

 

اصطلاح IRIS

این اصطلاح مربوط به عبور میزان تنظیم نور عبوری از لنز اطلاق میشود. کنترل نور عبوری از لنز به دو صورت انجام میشود. تنظیم دستی (MANUAL IRIS) و تنظیم خودکار (AUTO IRIS).

تفاوت تنظیم دستی (MANUAL IRIS) و تنظیم خودکار (AUTO IRIS) در چیست؟ در لنزهایی که به صورت تنظیم دستی عمل میکنند شما در زمان مشخصی یکبار این تنظیم را انجام میدهید و ساعات دیگر شبانه روز این تنظیمات ثابت هستند و تصویر شما ممکن است دچار افت شود. اما در تنظیم اتومات بدون دخالت شما و بااستفاده از مکانیزم موجود در لنز کنترل میزان نور عبوری از لنز بصورت اتومات انجام میشود.

 

لنزثابت (FIX LENS)

لنزهای ثابت دارای فاصله کانونی مشخصی هستند و غیرغابل تغییر میباشند. در این لنزها عمق دید و زاویه دید به هیچ عنوان قابل کاهش یا افزایش نیست. واحد تعیین اندازه لنز میلیمتر است و عموما لنزهایی با اندازههای 2.8میلیمتر و 3.6میلیمتر و 4میلیمتر درپروژههای دوربین مداربسته مورداستفاده قرار میگیرند. برای آشنایی و شناخت نسبی یک لنز به طور مثال باید بدانید که لنز 2.8میلیمتر میتواند عمق دیدی درحدود8متر و زاویه ی دید150درجه ای داشته باشد.

توجه! از دوربین مداربسته لنزثابت زمانی استفاده کنید که قراراست محیط مشخصی را باعمق وزاویه ای ازپیش معلوم شده پوشش دهید.

 

لنزمتغیر(VARIFOCAL)

لنزهایی بافاصله کانونی متغیر که علاوه بر ابعاد بزرگتر دارای پیچهای کنترلی بزرگنمایی(ZOOM) و فوکوس(FOCUS) هستند. این لنزهای میتوانند از راویه وعمق دید کمترین و بیشترینی برخوردارشوند که معمولا آنها را به همان اسم هم میخوانند. مثلا: لنز2.8-12میلیمتر (بخوانید 2.8 به 12میلیمتر) که در آن شما فاصله کانونی از2.8میلیمتر تا 12میلیمتر را خواهید داشت. در این لنزها درواقع شما یک فاصله نسبی با شی را خواهیددید که بطورتقریبی اینگونه است: اگر شی شما در فاصله 36متری از لنز قرار داشته باشد زمانی که لنز را روی فاصله کانونی12میلیمتر تنظیم میکنید شی را در فاصله حدودا3متری خود میبینید. فرمول عمومی این محاسبه به شکل زیر است:
میزان بزرگنمایی= فاصله كانونی/مسافت

همانطورکه گفته شد شما میتوانید با استفاده از پیچ تنظیم زوم و فوکوس به تصویر موردنظر خود دست یابید. باید توجه داشته باشید اگرچه این لنزها دارای فاصله کانونی متغیر هستند اما برای هربار تنظیم آنها نیاز به حضور پای دوربین مداربسته دارید. پس از انتخاب فاصله ی مناسب تصویر دریافتی همیشه به همان صورت وهمان زاویه خواهد بود و فقط درثورت تنظیم دستی مجدد امکان تغییر زاویه دید وجود دارد.


لنز موتورایز(MOTORIZE)

این لنز هم مانند لنزمتغییر عمل میکند بااین تفاوت که برای تغییر فاصله کانونی نیازی به حضور پای دوربین مداربسته نیست و از طریق کیبوردهای کنترلی شمامیتوانید از داخل اتاق کنترل عمق دید تصویر دریافتی را تغییردهید. دراین روش درحین بزرگنمایی نیازی به فوکوس نیست و اینکار کاملا خودکار انجام میگیرد. این لنزها عموما دارای یک عدد درکنار حرف ایکس میباشند که ایکس واحدی برای بزرگنمایی و عدد میزان بزرگنمایی در واحد ایکس خواهد بود.