انواع لنز دوربین مداربسته (قسمت اول)

۱۳۹۵/۱۱/۱۱ | ۲۱۰۳ بازدید
۵.۰ از ۱

اگرچه کیفیت تصویر یک دوربین مداربسته تاثیر بسزایی در تعیین و تایید رضایت مشتری دارد اما این لنز دوربین مداربسته است که نشان میدهد شما چه وسعت دیدی خواهید داشت! متاسفانه بارها دیده شده همکاران گرامی در حین خرید دوربین مداربسته موردنظر خود فقط به کیفیت و وضوح تصویر اکتفا کرده اند ودرحین نصب باعدم رضایت مشتری مواجه شده اند این موارد خود دلیلی برای از دست دادن پروژه های احتمالی بعدی و ضرر همکاران میشود. برای حل این مشکل بهتر است با انواع لنزهای موجود در دوربین مداربسته و اندازه های استاندارد آشناشوید.

تقسیم بندی براساس نوع کاربرد ومکانیزم تغییرات:
-    لنز ثابت معمولی (fix lens)
-    لنز ثابت صنعتی
-    لنز متغیر  (varifocal)
-    لنز موتورایز(motorais)

 

فرآیند نمایش تصاویر برروی مانیتور

حسگر تصویر یاهمان CCD با کمک نور دریافتی از لنز و تبدیل نور به امواج الکتریکی و ارسال آن به دستگاه ذخیره سازی گام های نخست نمایش تصویر را برعهده دارد. درادامه این دی وی آر یاهمان دستگاه ذخیره سازی است که میتواند با الگوهای تعریف شده، فرکانس های الکتریکی دریافتی را مجددا تبدیل به تصویر جهت نمایش برروی مانیتور کند.
با همین توضیح ساده درخواهید یافت که اگر حسگرتصویر نور مناسبی را دریافت نکند نمیتواند تصویر مطلوبی ارائه دهد، درواقع اگر لنز کیفیت مناسبی نداشته باشد تصویر مناسبی را نخواهید دید. دراین مورد حتی اگر شما از یک دوربین مداربسته فوق العاده حرفه ای با وضوح تصویر بالا هم استفاده کنید وقتی نورکافی به آن نرسد قظعا نمیتوان انتظار تصویر ایده آلی را داشت، زیرا درصورت استفاده از لنز ضعیف خواص و شکست نور تغییر میکند ودرنتیجه حسگر دریافت کننده نور اطلاعات ضعیف و نامفهوم و حتی اشتباهی را دریافت میکند. درنتیجه مشتری و حتی خود شما از تصویر دریافتی ناراضی خواهید بود.

بعد از انتخاب لنز با کیفیت مناسب باید اندازه و ابعاد لنز را باتوجه  به محیط های نصب انتخاب کنید. این موضوع زاویه دیگری از اهمیت لنز دوربین مداربسته را به شما نشان خواهد داد.

 

تقسیم بندی براساس فاصله کانونی

یکی دیگر از نکاتی که درمورد لنزهای مورداستفاده دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد این است که این لنزها دارای چه فاصله کانونی ای هستند. اینکه لنز مورد استفاده از نوع معمولی و ثابت باشد موضوعی جداگانه درمقابل فاصله کانونی آن خواهد بود. لنزهای دوربین مداربسته ثابت معمولا در اندازه های:

- 2.8میلیمتر

- 3.6میلیمتر

- 4میلیمتر

- 6میلیمتر

طراحی وتولید میشوند. در قسمتهای بعدی به بررسی دقیق تر انواع لنز دوربین مداربسته و نوع زاویه و اندازه آن خواهیم پرداخت.