راهنمای انتخاب دوربین مداربسته هایک ویژن

۱۳۹۵/۱۰/۳۰ | ۱۹۷۰ بازدید
۵.۰ از ۱

هایک ویژن به عنوان برترین فروشنده دوربین مداربسته دنیا درسال2016 شناخته شده است. این برند با توسعه تنوع محصولات وارتقا تکنولوژی وهمچنین درنظر گرفتن سلایق مشتریان خود، توانست بابهبود وضعیت فروش خود جایگاه کمپانی هانیول را تسخیر کند و از رتبه دوم به رتیه اول فروش صعود کند. از آنجاییکه این برند در ایران نیز حضور دارد تصمیم گرفتیم درمورد محصولات آن توضیحی تخصصی تر تهیه و دراختیار شما قراردهیم. دوربین مداربسته هایک ویژن به چند گروه اصلی تقسیم میشوند، دراین مقاله تلاش خواهیم کرد تا شما را بانحوه انتخاب یک مدل و ویژگیهای آن آشنا کنیم.

انتخاب دوربین مداربسته هایکویژن باتوجه به نوع

دوربین مداربسته بالت هایک ویژن: دو ویژگی اصلی دوربین مداربسته های بالت هایک ویژن که باعث شده در کلیت قابلیتهای اصلی همه این دوربین مداربستهها برابر باشند؛ اول: رعایت استاندارد IP66 و بدنه ای ضدآب دارند و دوم اینکه همه مدلها دارای قابلیت دیددرشب یا همان IR هستند. این دوربین مداربسته ها درحالت کلی برای استفاده درمحیطهای بیرونی طراحی و تولید شده اند. البته قطعا برای استفاده در محیطهای داخلی و مسقف هم مشکلی وجود ندارد و نتوع اندازه وکیفیت این امکان را به شما خواهد داد تا مدلی که مدنظر دارید را استفاده کنید. دوربین مداربسته های بالت با سه نوع سنسور تصویر DIS، PICADIS و CCD تولید میشوند.

توجه! سری PICADIS انحصارا دراختیار هایکویژن است و توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت عرضه شده است. سنسور PICADIS دارای حساسیت بیشتری نسبت به نور است و این موضوع درعملکرد آن درمقابل تغییر شدت نور موثر است.

دوربین مداربسته دام هایک ویژن: دوربین مداربسته دام هایک ویژن بارویکرد پوشش فضاهای داخلی ومسقف طراحی شده است اما درمیان مدلهای مختلف این کمپانی محصولاتی دارای استاندارد IP66 نیز وجود دارند. برای نصب این دوربین مداربسته ها نیازبه دیوار یاسقف دارید. به این دلیل که دوربین مداربسته دام معمولا در سقف نصب میشود این دوربین مداربسته ها به دوربین مداربسته دام سقفی نسز شهرت دارند. درتولید دوربین مداربسته دام هایکویژن نیز از سه نوع سنسور تصویر DIS، PICADIS و CCD استفاده میشود.

دوربین مداربسته باکس هایک ویژن: اگرچه باپیشرفت چشمگیری که دوربین مداربسته های دام و بالت داشته اند توانسته اند سهم زیادی از بازار را دراختیار بگیرند اما هنور قابلیتهایی وجود دارد که شرکتهای تولید کننده نمیتوانند از تولید دوربین مداربسته باکس چشم پوشی کنند. قابلیتهایی که تنها در دوربین مداربسته باکس میگنجد! ویژگی اصلی دوربین مداربسته باکس هایک ویژن مانند بقیه دوربین های مداربسته باکس امکان نصب لنز دلخواه خارجی برروی دوربین مداربسته است. باانتخاب دوربین مداربسته باکس درصورتیکه کاربردی خاص رامدنظر داشته باشید جای نگرانی نخواهید داشت. زیرا میتوانید لنزی را برگزینید که برروی دوربین مداربسته های وری فوکال وجود ندارد. این دوربین مداربسته ها اگرچه فاقد قابلیت دید درشب هستند اما بخوبی میتوانند درحداقل نورمحیط کیفیتی درخور توجه را ازخود نشان دهند. از آنجاییکه قرار است دوربین مداربسته های باکس درحداقل نورمحیط تصویر مطلوبی راارائه کنند غالبا دارای پردازنده های CCD هستند.

دوربین مداربسته اسپیددام هایک ویژن: دوربین مداربسته های اسپیددام که اغلب برای کاربردهای خاص طراحی میشوند. این دوربینهای مداربسته ضدآب بوده و قابلیتهای زیادی را برای افزایش کیفیت تصویر دراختیار دارند. این دوربین مداربسته ها دارای ویژگی منحصربفردی هستند که میتواند لنز دوربین مداربسته را به طور فیزیکی و مکانیکی جابجا کند. درواقع قابلیت بزرگنمایی اپتیکال  تا 37بار برای این دوربین مداربسته ها تعبیه شده است البته این مقدار حداکثر توان این دوربین های مداربسته بود و عموما دوربین مداربسته اسپید دام هایک ویژن با بزرگنمایی بین 22x تا 37x ساخته میشوند.. از دوربین مداربسته اسپیددام عموما به نیت پوشش فضاهای بزرگ استفاده میشود و درواقع به صورت مداوم اپراتوری درحال کار با آنهاست. برخلاف تصور اغلب افراد استفاده از این نوع دوربین مداربسته برای فضاهای امنیتی درصورتیکه توسط سایر دوربین مداربسته ها پوشش داده نشوند کار درستی نیست زیرا درهر لحظه فضای وسیعی در پشت سرخود را ازدست میدهند. هایک ویژن برای تنوع قیمت و ظاهر و همچنین نوع عملکرد دو نوع دوربین مداربست هاسپیددام بدون IR و با IR را ارائه کرده است که هردو نوع این دوربین مداربسته ها از پردازنده های CCD , SUPER HAD استفاده میکنند تا بتوانند در نور بسیار کم نیز فعالیت کنند.

 

آشنایی با سنسور تصویر هایک ویژن

دوربین مداربسته های هایک ویژن بدرحالت کلی در دونوع DIS و CCD تولید میشوند. البته سنسورهای DIS خود در دو نوع معمولی و PICADIS طراحی شده اند. دوربین مداربسته هایی که دارای این سنسورها هستند معمولا در سری دوربین مداربسته های اقتصادی هایک ویژن قراردارند که دارای قیمتی ارزانتر از بقیه هستند. درمقایسه دو نوع DIS و PICADIS میتوان گفت که سنسور DIS از نظر قیمت به مراتب ارزانترخواهد بود اما کیفیت تصویر معمولی ای خواهد داشت و درمقابل کمبود نور افت تصویر محسوسی را خواهید دید. سنسورهای PICADIS نوع اصلاح شده از سنسور DIS هستند این سنسورها با هدف رفع عیبهای موجود در DIS طراحی و تولید شدند تاشما تصویر مناسبی را درحالت دید در شب ببینیند. بدیهیست که برای تهیه این دوربینهای مداربسته باسد هزینه ی بیشتری درنظر گرفته شود.
دوربین مداربسته هایی که از سنسورهای CCD هایک ویژن استفاده میکنند. این سنسورها به علت قیمت بالاتر نسبت به دوسری دیگر با استقبال کمتری روبرو هستند. شرکت هایکویژن معمولا دوربین مداربسته های CCD را در دو نوع CCD ساده و سری Exview HAD تولید میکند. دوربین مداربسته های دارای سنسور تصویر Exview HAD مدلهایی با قابلیت فوق العاده درحالت دید درشب و برد بالا هستند.