کاربرد دید در شب مادون قرمز (IR)

۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ۲۸۲۱ بازدید
۵.۰ از ۱

دوربین مداربسته دیددرشب به دوربینی گفته میشود که قادرباشد درتاریکی شب، وباتوجه به توان فنی خود، نسبت به میزان تاریکی، تصاویری درحالت مادون قرمز را نمایش دهد. اگر به معنای واژه infrared یعنی طیف مادون قرمز که مخفف آن IR است توجه کنید، متوجه خواهید شد این دوربین مداربسته دید درشب قادر خواهدبود بااستفاده از LEDهای مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویربرداری درشب را برای شما فراهم آورد. امواج مادون قرمز بخشی از طیف امواج است که چشم انسان قادر به رویت آن نیست اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین مداربسته قابل شناسایی است. بااین روش دوربین مداربسته های دید در شب میتوانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را روشن کنند. باید توجه داشته باشید که نور مادون قرمز از برد کمتری نسبت به نور مرئی برخوردار است و قسمت وسیعی از طیف آن امکان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس درصورت وجود شیشه در مسیر دوربین مداربسته، نور مادون قرمز به وسیله آن منعکس میشود. پرتو مادون قرمز همچنین امکان شناسایی رنگها برای حسگر دوربین مداربسته رااز بین خواهدبرد وتمامی تصاویری که از طریق روشنایی این ال ای دی ها ضبط شده باشند به صورت سیاه و سفید دیده میشوند.

 

نقاط ضعف دید در شب IR

اگرچه استفاده از دوربین مداربسته دیددرشب در تولیدات جدید بسیار رایج است و تقریبا تمام شرکتهای تولیدکننده دوربین مداربسته قادرهستند این کار را انجام دهند اما باید توجه داشت که هنوز ضعف هایی در این ال ای دی ها وجود دارد که رفع نشده است. از جمله این ضعفها موارد زیر به عنوان نمونه مظرح شده اند:

  • اشباع تصویر: اگرچه گامهای بزرگی برای رفت این مشکل برداشته شده است اما این مشکل به طور نسبی همچنان پابرجاست. یکی از بزرگترین نقات ضعف دید در شب، اشباع شدن تصویر به واسطه نزدیک شدن اجسام با افراد به دوربین مداربسته است. به دلیل پرتاب نور بالا در دوربین مداربسته های دید درشب وسیاه وسفید بودن تصویر درصورت نزدیک شدن افراد به دوربین مداربسته ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر رسد که امکان تشخیص صورت را کاهش خواهد داد.

 توجه! شرکتهایی همچون هایک ویژن و داهوا باارئه تکنولوژی Smart IR برای جبران این نقطه ضعف توانسته اند این مشکل را رفع کنند وبا تنظیم IR دوربین مداربسته احتمال اشباع شدن اجسام نزدیک به دوربین  را کاهش میدهد.

  • انعکاس روی سطوح: سطح فلزی و شیشه ای نور مادون قرمز را به نحوی متفاوت از نور مرئی منعکس میکنند. این موضوع باعث خواهد شد امکان دیدن اجسام پشت شیشه کاهش یابد ویا پلاک خودروها براثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر آید. از این رو معمولا دوربین مداربسته های دیددرشب را به صورت بدون IR انتخاب کرده وبرای خواندن پلاک از نور مرئی استفاده میکنند.
  • برد پایین: انتشار امواج مادون قرمز با برد کمتری نسبت به نور مرئی صورت میگیرد والبته LEDهای مادون قرمز حتی درصورت زیادبودن ازنظر تعداد هم نور محدودی را ایجاد میکنند. برد مفید دوربین مداربسته دید در شب معمولی اغلب بیش از 30متر نیست ودرصورتی که محیط کاملا تاریک وباز باشد این برد کمتر نیز خواهدشد. اگر چه اسپیددام ها میتوانند مسافتهای تا250متر رانیز پوشش دهند.

 

EXIR IR چیست؟

LED دید درشب EXIR نوعی از LEDهای پرقدرت دیددرشب میباشد، این ال ای دی به علت تمرکز بیشتر وانتشار متمرکز، برد دیددرشب بسیار بیشتری را برای دوربین مداربسته ایجاد میکند. استفاده از دوربین مداربسته ای با این نوع ال ای دی دید درشب به داشتن محدوده وسیعتر درشب کمک میکند.

 

آشنایی با IR Cut

IR Cut نام نوعی فیلتر است که از ورود امواج مادون قرمز درطول روز به دوربین مداربسته جلوگیری میکند ونویزهای اضافی راکاهش میدهد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این فیلتر مقاله تخصصی فیلتر IR Cut را بخوانید.