دوربین مداربسته HD چیست؟

۱۳۹۵/۱۰/۳۰ | ۱۶۵۷ بازدید
۵.۰ از ۱

بعد از مدتها تحقیق و بررسی شرکتهای صاحب قدرت در زمینه دوربین مداربسته تحولی بزرگ در زمینه دریافت و ضبط تصاویر سیستمهای امنیتی ایجاد شد. نسل جدید دوربین مداربسته باقابلیت وضوح بسیار بهتر نسبت به نسل قبل وارد بازار شد. در ادامه به بررسی دوربین مداربسته های HD خواهیم پرداخت. برای ورود به این موضوع ابتدا استاندارد HD را بررسی خواهیم کرد.


وضوح تصویر HD

وضوح تصویر HD درواقع استاندارد ثابت ومشخصی از روزولوشن نیست. با تحقیق درمورد این موضوع چند تعریف مشابه اما با ابعاد مختلف را خواهید یافت. عمده این ابعاد به شرح زیر هستند:

  • وضوح تصویر 720p: دوربین مداربسته میتواند تصاویر دریافتی رادر ابعاد 1280x720پیکسل به دستگاه ذخیره سازی ارسال کند. (1مگاپیکسل)
  • وضوح تصویر 1080p: دوربین مداربسته میتواند تصاویر دریافتی رادر ابعاد 1920x1080پیکسل به دستگاه ذخیره سازی ارسال کند. (2مگاپیکسل)
  • وضوح تصویر 1440p: دوربین مداربسته میتواند تصاویر در یافتی رادر ابعاد 2560x1440پیکسل به دستگاه ذخیره سازی ارسال کند. (3.6مگاپیکسل)

توجه! معمولا دوربین مداربسته با وضوح تصویر 1080P و بالاتر، باعنوان فول اچ دی (Full HD) معرفی میکنند.واغلب زمانیکه از دوربین  مداربسته HD صحبت میشودمنظور وضوح تصویر1مگاپیکسلی است.

 

تکنولوژی دوربین مداربسته HD چیست؟

درگذشته دوربین مداربسته با روزلوشن HD قطعا از نوع دوربین مداربسته دیجیتال یاهمان تحت شبکه بود، اما در دوسال اخیر این روند باپیشرفت تکنولوژی تغییر کرده است و دوربین مداربسته های HD-TVI بامحوریت ومدیریت تحقیق و توسعه هایکویژن و دوربین مداربسته HD-CVI بامحوریت و تحقیق و تولید داهوا از جمله دوربین مداربسته هایی هستند که با تکنولوژی غیراز آی پی طراحی شده اند. درحال حاضر با پیشرفت تکنولوژی بکاررفته در دوربین مداربسته HD-TVI و HD-CVI و تحت شبکه امکان دسترسی به تصویر باوضوح بسیار بالا فراهم شده است. ازنظر تئوری دوربین مداربسته های موجود در این گروهها هیچ محدودیتی برای روزولشن تصویر ندارند وهر روز که میگذرد این قدرت افزایش میابد. البته بطورکلی و مصارف عمومی این دوربین مداربسته ها با وضوح تصویر4K که معادل رزولیشن12مگاپیکسل است تولید میشوند. شرکتهاوبرندهای مطرحی نیز این دوربین مداربسته ها را پشتیبانی و تولید میکنند و در ایران براحتی قابل دسترسی هستند. البته این دوربین مداربسته ها از نظرقیمت هنوز توجیح اقتصادی برای مصارف عمومی ندارند و اغلب تا وضوح تصویر 5مگاپیکسل در پروژه های خصوصی مورد استفاده قرار میگیرد. اگرچه هرچه میگذرد این دوربین مداربسته ها دارای محبوبیت بیشتری میشوند وکاهش قیمت انها گام موثری برای عمومی تر کردن آنها شده است اما همچنان اختلاف قیمت زیادی بین دوربین های HD  و آنالوگ معمولی وجود دارد به همین دلیل هنوز دوربین مداربسته های آنالوگ معمولی در ایران بازار و طرفدار خود را دارند.

خبر خوب! دوربین مداربسته های آنالوگ باکیفیت HD اختلاف قیمت چندانی با نوع معمولی ندارند و باکمی ذکاوت متوجه خواهید شد که خرید این دوربینهای مداربسته بسیار مقرون بصرفه تر از دوربین مداربسته های آنالوگ قدیمی است.