دوربین مداربسته ضد آب چیست؟

۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ۱۶۸۷ بازدید
۴.۰ از ۱

استفاده از دوربین مداربسته درمحیط باز و شرایط آب و هوایی گوناگون باعث شده است شرکتهای تولید کننده دوربین مداربسته استانداردهای مختلفی را برای افزایش کیفیت درنظر بگیرند. یکی از این استانداردها استاندارد مقاومت در برابر نفوذ آب یا همان خاصیت ضد آب بودن است. اگرچه این اصطلاح درمواردمتعددی کاربرد دارد اما بطور کلی مفهموم ضد آب و استانداردهای تعریف شده معانی مختلفی را درصنایع مختلف میرسانند. درواقع درحال حاضر و باتکنولوژی های موجود نمیتوان هیچ محصولی را به طور مطلق ضد آب فرض کرد اما میتوان درجه مقاومت آنها درمقابل نفوذ آب را سطح بندی نمود. این مقاومت نفوذ آب با استاندارد IP موردبررسی قرار میگیرد. این استاندارد مشخص میکند هرپوششی چه میزان مقاومت ازخود دربرابر نفوذ آب نشان میدهد. دوربین مداربسته های ضد آب بطور عمومی استانداردIP بالاتر از 65 دارند. معنی استاندارد و درجه IP65 مقاومت دوربین مداربسته دربرابر نفوذ آب باران است، یعنی این دوربین مداربسته قابلیت استفاده درمحیط های بیرونی را دارد. درموارد متعدد افراد درخواست دوربین مداربسته ای با قابلیت عملکرد در زیر آب را دارند که در این صورت باید از دوربین مداربسته هایی با آی پی بالاتر یعنی IP89 به بالا استفاده کنند.

 

تست دوربین مداربسته ضد آب

اخذ استانداردهای IP شامل تستهایی مظابق با استانداردهای تعیین شده و پارامترهایی است که درقوانین این استانداردها مهم شناخته شده اند.این تستها عموما در زمینه ی نفوذ گردوغبار، آب و باران خواهند بود. از آنجاییکه اغلب دوربین های مداربسته معمولا دارای استاندارد IP66 هستند برای تست آنها پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین مداربسته (بخشی که دوربین مداربسته از آن قسمت به دیوار یا سقف متصل خواهد شد) با کمک پمپهای فشارقویی آب از جهات مختلف جریانهای قوی آب را بمدتی مشخص به دوربین مداربسته میپاشند. درپایان کار و درنهایت این تست نباید اخلالی درعملکرد دوربین مداربسته بوجود بیاورد.

هشدار!! اگرچه اصطلاحا دوربین های مداربسته تمام برندهای مطرح همچون هایک ویژن و یونی ویو و داهوا دارای استانداردهای لازم IP هستند اما نباید از این دوربین مداربسته ها در عمق آب استفاده کرد. این دوربین مداربسته ها فقط درمقابل بارش باران و یا آب با فشار قوی مقاومت میکنند.

توجه! دوربین مداربسته های دارای استاندارد IP67 میتوانند به مدت محدود در آب شناور بمانند البته این دوربین مداربستهها هم بطورمطلق برای زیر آب طراحی نشده اند.