اشتباهات رایج برای خرید و اجرای دوربین مداربسته

۱۳۹۵/۱۰/۲۹ | ۱۸۲۳ بازدید
۵.۰ از ۲

معمولا افرادی که برای خرید دوربین مداربسته به بازار مراجعه میکنند بدلایل مختلفی اشتباهاتی را در هنگام خرید انجام میدهند. اگرچه این اشتباه در تصمیم گیری همگانی نیست و بعضی از آنها کمتر و بعضی دیگر بیشتر رخ میدهند اما درواقع به نوعی اشتباهاتی تاثیرگذار هستند وبعضا ممکن است باعث بی اثر شدن پروژه ی راه اندازی شده شود.. در ادامه به معرفی و توضیح این اشتباهات میپردازیم و راهکارهای جلوگیری از انها را بیان میکنیم.

 

اشتباه اول : استفاده از دوربین اسپیددام یا گردان در پروژه های بدون اپراتور

اگرچه دوربین مداربسته های اسپیددام دارای قابلیت های ویژه و کارآمدی هستند اما بدون حضور اپراتور ثابت برای کنترل آن حتی ممکن است کنترل محیط به طورکامل از اختیار شما خارج شود. هدف از طراحی دوربین مداربسته گردان استفاده از نهایت توان برای کنترل دقیق محیط و ارتقا امنیت به بالاترین درجه حفاظتی ممکن دریک پروژه است، اما با نبود اپراتور و اکتفا به تنظیمات اتوماتیک سلامت و امنیت پروژه را باخطر جدی مواجه خواهد کرد. زیرا ممکن است دوربین مداربسته درلحظه بروزمشکل و اتفاق در زاویه ای غیر از حالت دلخواه قرار گرفته باشد. پس لزوم استفاده از اپراتور برای این نوع دوربین های مداربسته کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است و درصورت عدم استفاده از اپراتور بهتر است از دوربین مداربسته ثابت و بدون موتور گردان استفاده کنیم.

 

راهکار این مشکل چیست؟

توجه! اشتباه نکنید! لزوما استفاده از دوربین های قدرتمند برای پوشش همه ی مناطق لازم نیست. دربسیاری از موارد لزومی ندارد تا همه ی فضاها را تحت پوشش قرار دهید وفقط کافیست با دوربین مداربسته لنز ثابت ورودی ها و خروجی ها را تحت نظر بگیرید. احتمالا کاربرد دوربین مداربسته اسپیددام بدون حضور اپراتور چیزی بیشتر از یک دوربین مداربسته ثابت نخواهد بود.

 

اشتباه دوم: استفاده از دوربین مداربسته اسپیددام برای پوشش گسترده

معمولا دوربین مداربسته های اسپیددام فضای وسیعی را تحت پوشش میگیرند و اغلب کاربران به این می اندیشند که با این مدل دوربین مداربسته میتوانند همه چیز را تحت پوشش قرار دهند. اگرچه این موضوع تاحدی درست است و دوربین مداربسته  گردان نصب شده میتواند تا 360درجه را پوشش دهد اما باید به یاد داشت که شما نمیتوانید همه ی زوایا را به طور همزمان دراختیار داشته باشید. درواقع درصورت بروز رویدادی در خلاف جهت حضور لنز دوربین مداربسته روی دهد شما متوجه آننخواهید شد واگر بهطور واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم درصورتی که شما با اتکا به یک دوربین اسپیددام فضای وسیعی را تحت پوشش قرار دهید، فضای وسیعتر دیگری را ازدست داده اید! و این موضوع عملا پروژه را محکوم به شکست خواهد کرد.

 

راهکار مشکل دوم

راه کار این مشکل هم تاحدودی به مشکل اول مربوط است، استفاده از دوربین مداربسته هایی با لنز ثابت باعث میشود تا تمام مناطق را تحت پوشش داشته باشید. شاید یک راهکار جامع استفاده ی هردو نوع دوربین مداربسته است که باعث تسلط کامل شما بر محیط خواهد شد.

 

اشتباه سوم: استفاده از دوربین مداربسته های WDR در محیط  کم نور یا پرنور

تکنولوژی رایج WDR که دراغلب دوربین مداربسته های جدید مورد استفاده قرارگرفته است به منظور جلوگیری از اثرات نور شدید برتصویر طراحی و اجرا شده است.  درواقع یعنی زمانی باید این قابلیت فعال شود که درتصویر دریافتی اختلاف سطح نور زیاد باشد. اگر محیطی که دوربین مداربسته درآن قرار دارد تغییر نور زیادی ندارد واغلب نورمحیط ثابت است استفاده از این نوع دوربین مداربسته ها هزینه ی شما را افزایش خواهد داد و شما نیزکاربرد قابل توجهی را نخواهید دید.

 

راهکار مشکل سوم

بیشتر دوربین مداربسته ها در محیط های پرنور عمکلرد بسیار خوبی دارند و نیاز به استفاده از مدل خاصی نخواهید داشت. اما در محیط های کم نور میتوانید از دوربین مداربسته های Low illustration که نیاز به نور کمتری برای تشکیل تصویر دارند استفاده کنید  یا به طور ساده نور محیط  را با لامپ و روشنایی افزایش دهید.

 

اشتباه چهارم: استفاده از مادون قرمز بجای نور مرئی

درموارد متعددی کاربران صرفا به جهت کنجکاوی و یا حساسیت های بی مورد درانتخاب بین نور مرئی و نورمادون قرمز دچار تردید میشوند و به اشتباه نور مادون قرمز را برای احتمالاتی ناچیز انتاب میکنند. این درحالیست که نور مرئی مزایای بیشتری به نور مادون قرمز دارد و فقط درموارد خاص میتوان گفت که این نور به نور مرئی ارجعیت دارد. نور مرئی امکان ایجادتصاویری رنگی را برای دوربین مداربسته فراهم میکند درحالیکه نور مادون قرمز فقط قدرت ذخیره سازی تصاویر بصورت سیاه و سفید را به دوربین مداربسته میدهد. ضمنا قدرت نفوذ نور مرئی درمقایسه با نور مادون قرمز به مراتب بیشتر است. علاوه براین وجود نور در یک محیط باعث افزایش عمومی امنیت در آن بخش است. دررابطه با همین موضوع تحقیقات نشان میدهد که وقوع جرم درمحیط های روشن بسیار کمتر از محیط های تاریک است. شاید اگر بخواهیم مواردخاص را نادیده بگیریم تقریبا هیچ مزیتی برای نور مادون قرمز در مقایسه با نور مرئی وجود ندارد. در موارد امنیتی ذکر شده معمولا کارفرما نمیخواهد کسی بداند که در آن محدوده دوربین مداربسته وجود دارد. البته اگرچه تنها یک دلیل برای استفاده از مادون قرمز وجود دارد  اما همین یک دلیل به دفعات و بصورت پرکاربرد رایج است.

 

راهکار مشکل چهارم

قابلیت دیددرشب برای یک دوربین مداربسته امتیاز ویژه ایست اما درصورتی که سنسور دید درشب قدرت کافی را برای روشن کردن تصویر نداشته باشد، بهترین راه حل استفاده از دوربین مداربسته و پروژکتور برای ایجاد نور مرئی است.

 

اشتباه پنجم: استفاده از دوربین مداربسته وریفوکال محیط بسته

دوربین مداربسته با لنز متغیر(وریفوکال) با امکان تنظیم زاویه ی دید، این قابلیت را دارد تا بانصب درهرمحیطی وتغییر لنز به تصویر مورد نظر کاربر دست یابد اما این کار هزینه ای اضافی و قابل توجه را برای شما بهمراه خواهد داشت. استفاده از لنز متغیر در دوربین مداربسته ای که در یک محیط بسته نصب میشود کاملا غیرمنطقی و تلقی میشود زیرا اگر هم هدف خاصی مدنظر باشد بااستفاده از لنزهای ثابت موجود میتوان تصویر را مطابق با سلیقه اصلاح کرد.

راهکار مشکل پنجم

استفاده از لنزهای ثابت در محیطهای کوچک مخصوصا تا 30مترمربع که براحتی با لنزهای موجود و معمولی قابل پوشش هستند. سعی کنید از دوربین مداربسته با لنز وری فوکال در کاربرد خاص استفاده کنید.

 


اشتباه ششم: قرار دادن دوربین مداربسته بالت در کاور بیرونی

اشتباهی که گاها باعث خنده ی دیگران میشود! دوربین مداربسته بالت که غالبا دارای بدنه ای ضدگردوغبار و آب هستند نیازی به قرارگرفتن درکاور محافظ ندارند بدنه ی این دوربین های مداربسته به اندازه ای محکم هست که اتفاق متفاوتی را نبینیم. اینکار مثل پوشیدن دوشلوار جین برروی هم است! ضمن اینکه شما به دلیل رفلکس نور مجبور خواهید بود تا شیشه روی کاور را دربیاورید. بعضی از همکاران اینکار را برای فریب کارفرما استفاده میکنند که کار شایسته و حرفه ای ای نیست.

راهکار مشکل ششم

اگر به تصمیم خود یا کارفرما از کاور برای بزرگ جلوه دادن دوربین مداربسته استفاده میکنید باید کمی درافکارتان تغییر ایجاد کنید. فلسفه استفاده از دوربین مداربسته توضیحی جدا از ابعاد آن دارد. پس دوربین مداربسته های بالت را بدون کاور استفاده کنید.

 

اشتباه هفتم: استفاده از دوربین مداربسته بیسیم برای کاهش هزینه

اگرچه صنعت تجهیزات امنیتی بویزه دوربین مداربسته پیشرفت چشمگیری داشته است اما همچنان ضعفهایی را بهمراه دارد. نمونه این مورد را میتوان بابررسی دوربین مداربسته بیسیم متوجه شد. اگرچه دوربین مداربسته بیسیم بانمونه ی babycam حضور نسبتا موفقی را تجربه میکند اما همچنان به عنوان تجهیزات امنیتی نسبتا بی ثبات به شمار میروند. Babycam ها که غالبا درمحیط داخلی منزل و با کاربردهای محدود استفاده میشود درحال حاضر قدرت محدودی نیز دارد. و سایر مدلهای بیشیم هم نتوانسته اند حضوری قابل توجه از خود بجای بگذارند. اگرچه بانصب این دوربین های مداربسته کابل کشی صورت نمیگیرد و هزینه ی زمانی و مالی صرفه جویی میشود اما وجود نویز و قطع شدن ارتباط شبکه آنقدر حساس هست که  بخواهیم از دوربین مداربسته های کابلی استفاده کنیم.

راهکار مشکل هفتم

اگرچه بطور کامل نمیتوان دوربین مداربسته وای فای (بدون سیم) را مردود اعلام کرد اما سعی کنید درحد امکان از این مدل از دوربینهای مداربسته استفاده نکنید. هرچند امیدواری زیادی وجود دارد تا درآینده ای نزدیک شرایطی بوجود بیاید که نواقص این دوربین مداربسته ها رفع شود اما درحال حاضر بهتر است از آنها استفاده نکنید.