آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

۱۳۹۵/۱۱/۰۲ | ۱۶۰۹ بازدید
۵.۰ از ۱

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه با توجه به تفاوت کلی آن با سیستم نظارتی دوربین مداربسته آنالوگ موارد ونکات بسیاری را شامل میشود. درادامه این مقاله بصورت گام به گام روشهای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه را بررسی میکنیم. قبل از بررسی این مطلب لازم است اطلاعات کلی ای درمورد : سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه، تجهیزات لازم و ضروری و دستگاه NVR داشت.بررسی قبل از نصب

درابتدا و قبل از نصب،باید لوازم اصلی پروژه به همراه لوازم جانبی خریداری شود. درادامه لوازم اصلی و جانبی لازم را برای راحتی کار شما معرفی خواهیم کرد.

علاوه بر دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره سازی یکی از موارد مهمی که باید درهنگام انتخاب درنظر داشت، منبع تغذیه است. برای دوربین مداربسته های تحت شبکه دوحالت وجود دارد:

•    تغذیه از طریق دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره سازی POE: دراین روش دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره سازی دارای قابلیت POE میباشند و میتوانند از طریق کابل شبکه انرژی لازم را تامین کنند.
•   منبع تغذیه مستغل برای دوربین مداربسته: در این حالت شما از منبع تغذیه مجزا و کابل برق برای تغذیه دوربین های مداربسته استفاده میکنید.

موضوع مهم دیگر مربوط به نحوه ضبط و نوع دستگاه ذخیره سازی انتخاب شده برای پروژه و سیستم نظارتی دوربین مداربسته است. دراین بخش چند راه و انتخاب وجود دارد که به اختصار به آنها میپردازیم:
•    در آسانترین راه ممکن که دردسرکمتری نسبت به بقیه حالت ها دارد استفاده از سوئیچ واتصال به دستگاه NVR است. اطلاعات برروی هارددیسکهای قرارگرفته برروی NVR ذخیره میشوند و تصاویر نیز بااتصال دستگاه ذخیره سازی به نمایشگر قابل پخش خواهند بود.

توجه! درصورت POE بودن دستگاه ان وی آر نیازی به سوئیچ ها نیست.

•   در روش دوم که شباهت زیادی به روش اول دارد جهت نمایش تصاویر دوربین مداربسته بر روی بستر شبکه با اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه و نصب نرم افزار Client برروی کامپیوترها، قادرخواهید بود از طریق بستر شبکه تصاویررادریافت کنید.

•    در روش سوم استفاده ازیک کامپیوتر یا سرور برای ذخیره سازی و پخش دوربین مداربسته هاست. سرور وظیفه ضبط و پخش تصاویر دوربین مداربسته را برعهده خواهدداشت. البته دراین حالت نیز شما میتوانید از کامپیوترهای دیگر شبکه برای دیدن یا ضبط تصویر استفاده کنید.

•   واما روش چهارم اتصال مستقیم یک دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر یا مودم است. ابن روش فقط برای پروژه هایی که دارای یک دوربین مداربسته هستند قابل استفاده است.

 

تجهیزات مورد نیاز

•    دوربین مداربسته تحت شبکه: دوربین مداربسته تحت شبکه یک دوربین مداربسته باقابلیت اتصال به شبکه است که تصاویر را دریافت کرده و وارد شبکه میکند.
•    سوئیچ شبکه: در سطح اولیه بیشتر نقش یک انشعاب را در سیستم های نظارتی شبکه دارد. درصورتی که نوع سوئیچ POE باشد تغذیه دوربین مداربسته ها رانیز انجام خواهدداد.
•    دستگاه NVR یا سرور: دستگاه NVR یا سرور وظیفه ضبط و پردازش تصاویر در سیستم نظارتی تحت شبکه مداربسته را برعهده دارد.
•    هارد دیسک: هارد دیسک در NVR یا سرور نصب میشود و محل ضبط تصاویر و اطلاعات سیستم نظارتی است.
•    کابل شبکه: کابل شبکه وظیفه متصل کردن اجزای مختلف سیستم مداربسته شبکه را برعهده دارد. درصورت POEبودن سوئیچ یا NVR، کابل شبکه وظیفه انتقال برق تا دوربین مداربسته را برعهده دارد.
•    کابل برق (در صورت POE نبودن): از کابل برق برای انتقال برق تا دوربین مداربسته ها استفاده میشود.
•    منبع تغذیه (در صورت POE نبودن): از منبع تغذیه برای ایجاد ولتاژ مناسب دوربین مداربسته ها استفاده میشود.
•    تجهیزات نصب: تجهیزات نصب دوربین مداربسته شامل تمامی ادوات موردنیاز کابل کشی و نصب تجهیزات مانند داکت، لوله، فلکسی، پایه و غیره میشود.

 

مراحل نصب

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به NVR

نصب دروبین مداربسته تحت شبکه به NVR کار بسیار ساده ای است. بیشتر NVRهای امروزی Plug and play هستند و با وصل کردن دوربین مداربسته به آنها شما میتوانید تصاویر را به سادگی ببینید. بدون اینکه تنظیمات خاصی را اعمال کنید.


آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر


برای نصب دوربین مداربسته به کامپیوتر روشهای متفاوتی باتوجه به انواع برندهای دوربین مداربسته وجوددارد. سعی میکنیم دراینجا روش کلی نصب این دوربین مداربسته ها را آموزش دهیم.


1.    (در صورت POE نبودن سوئیچ) دوربین مداربسته را به منبع تغذیه متصل کنید.
2.    دوربین مداربسته را از طریق کابل شبکه به سوئیچ متصل کرده و سوئیچ را به کامپیوتر متصل کنید.
3.    نرم افزار IP Finder یا نرم افزار مشابه برای پیدا کردن دوربین مدار بسته را برروی کامپیوتر نصب کنید.
4.    با استفاده از نرم افزار IP Finder شما میتوانید آدرس IP دوربین مداربسته شبکه خود را مشاهده کنید.
5.    آدرس IP تمامی دوربین مداربسته ها را به رنج آدرس موجود در شبکه تغییر دهید.
6.    نرم افزار CMS یا PCNVR مرتبط با دوربین مداربسته ها را برروی کامپیوتر نصب کنید.